Pozor, pozor! Podzimní akce je tu! Od 1. 9. do 20. 12. 2023 koupíte bezpečnostní i protipožární dveře Magnum za pouhých 31 990 Kč! Magnum je náš univerzální voják, podívejte se, co všechno umí.

Bezpečnostní třídy dveří – čím se odlišují?

28. 10. 2020

Jeden z důležitých parametrů při výběru vchodových dveří je jejich bezpečnost. Proto evropské normy definovaly tzv. bezpečnostní třídy, které zařazují výrobky do jednotlivých skupin. Které dveře pustí obyčejného zlodějíčka a na které nestačí ani profík s nářadím?

Co jsou to bezpečnostní třídy dveří?

Bezpečnostní třídy jsou definovány čísly 1 až 6, které udávají odolnost dveří proti jejich překonání. Čím vyšší číslo, tím lepší odolnost. K zabezpečení bytů se nejčastěji používá bezpečnostní třída 3 nebo 4. 

Jak se liší jednotlivé bezpečnostní třídy?

Bezpečnostních tříd je celkem 6, označují se zkratkou RC (podle anglického resistance classes) a definují je normy ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630.

Do bezpečnostních tříd jsou zařazeny všechny mechanické zabezpečovací prvky od visacích zámků až po vstupní dveře (jako bezpečnostní třídy vložek, bezpečnostní třídy zámků, bezpečnostní třídy oken a dalších). Rozdíl mezi nimi odráží jejich odolnost proti vloupání.

Která bezpečnostní třída vchodových dveří odolá šikovným zlodějům?

Každá bezpečnostní třída je charakterizovaná typem nářadí, které zloděj používá při překonávání a také časem, který na to potřebuje:

  • Dveře z bezpečnostních tříd 1 a 2 jsou určeny k zabezpečení méně rizikových objektů, kdy zloděj používá spíše jen fyzickou sílu a jednoduché nářadí.
  • Dveře bezpečnostní třídy 3 odolávají příležitostným zlodějům, kteří kromě hrubého násilí používají různé nářadí a páčidla. Spolu s požadavky, které splňují i protipožární normy, jde o v praxi o plně dostačující dveře sloužící pro zajištění vašeho domova.
  • Bezpečnostní třída 4 je určena pro zajištění rizikových objektů, kde hrozí napadení od zkušených zlodějů. Je to nejvyšší bezpečnostní třída, která je v praxi využívána především pro ochranu zbraní nebo uměleckých děl.
  • Bezpečnostní třídy 5 a 6 nejsou na českém trhu vůbec vyráběny. Parametry pro splnění této třídy jsou vysoké a podobají se spíše trezorům.

Pro přiblížení rozdílů může pomoci následující tabulka, ve které jsou uvedeny metody a nástroje zlodějů, které jsou potřeba pro překonání jednotlivých bezpečnostních tříd.

Bezpečnostní třída

Předpokládaný způsob napadení

RC1 Dveře neodolají ani fyzické síle nebo jednoduchému nářadí. Náhodný zloděj si s nimi bez větších problémů či hluku snadno poradí.
RC2 Dveře odolají příležitostnému zloději, který se pokouší o vloupání s použitím jednoduchého nářadí a fyzického násilí. Zloděj s malými znalosti o odolnosti, který má málo času a snaží se nezpůsobit hluk, dveře nepřekoná.
RC3 Dveře bez problémů odolají zloději, který používá fyzickou sílu i běžné mechanické nástroje. Pokud zloděj nezná složitý systém zamykání dveří, nedostane se skrz.
RC4 Na dveře nestačí ani fyzická síla ani mechanické nástroje. Bez vrtačky a zámečnických nástrojů se přes dveře nedostane ani zkušený zloděj.
RC5 Dveře překoná jen opravdový profík s elektrickou bruskou. Rozhodně se neznepokojuje se způsobeným hlukem.
RC6 Bez dvouručního elektrického nářadí a znalostí se zabezpečovacím systémem dveří si zloděj neškrtne.

Čas, který zloděj potřebuje k překonání jednotlivých bezpečnostních tříd vyjadřuje pracovní čas, kdy je nářadí v kontaktu se zábranou, v našem případě s dveřmi. Reálný čas, který by byl potřeba k překonání dveří by ve skutečnosti byl 2 až 3x vyšší podle zkušeností a zručnosti pachatele.

Obraťte se na odborníky

Ve firmě HT Dveře se specializujeme na vchodové dveře s prověřenou bezpečnostní třídou 3, které navíc splňují i protihlukové a tepelně-izolační požadavky. Pokud chcete ochránit váš byt, nejlepší volbou jsou dveře Magnum. Nepustí k vám zloděje, oheň ani nepříjemný ruch zvenčí.

Potřebujete se poradit, jaká bezpečnostní třída se hodí pro ochranu vašeho majetku? Pokud ani po přečtení našich článků nebudete mít jasno, rádi vám poradíme.

Související články:

Mgr. Lucie Svítková

Vedoucí obchodního oddělení

Ve firmě působím již sedmým rokem. Práce s lidmi mě naplňuje. Jsem ráda, když se díky našemu produktu cítí lidé bezpečně a prvním krokem k lepšímu bydlení jsou pro ně právě naše dveře.

Zpět na výpis článků